טיול בצפון

טיולים בצפון – פארקים לאומיים ושמורות טבע

 

כשאתם מתכננים טיול בצפון אתם בטח מדמיינים נופים ציוריים, הרים ירוקים, אגם כחול, נחלים שופעי מים, מפלים, שרידים ארכיאולוגיים, אוויר נקי ואווירה רגועה ואתם לא טועים.
רשות הטבע והגנים, שמופקדת על התחזוקה ועל השימור של הפארקים הלאומיים ושמורות הטבע בישראל, (שבחלקם יש גם מרכז מבקרים, סיורים מודרכים ותצוגות אור קוליות), מציעה לכם את כל אלה ועוד.
הנה כמה מפלאי הטבע בצפון שבהם תוכלו לבקר כשאתם יוצאים לחופשה באזורי הגלבוע ורמת הגולן, מתארחים באחד מאותם צימרים בצפון ונהנים מאוויר צלול, נחלים מפכפכים ושבילים ירוקים.

הפארק הלאומי כוכב הירדן

מבצר כוכב הירדן, הידוע גם בשמו הערבי "כאוכב אל-הווא", הוא אחד המבצרים היפים והשלמים ביותר שהותירו הצלבנים בישראל. המבצר עומד במרומי רמת יששכר ומשקיף על נהר הירדן, הכנרת, עמק בית שאן והגליל התחתון. הוא נבנה על ידי מסדר ההוספיטלרים בגובה של יותר מ-500 מטרים מעל לעמק שמתחתיו.
סיור בחצר המצודה יציג בפניכם את כוחה של הבנייה הצלבנית ואת הנופים שמשקיפים על ירדן ועל שבילי גן הפסלים הסמוך למבצר ובו מוצגות יצירותיו של הפסל יגאל תומרקין.
הדרך הקלה ביותר להגיע לפארק זה היא דרך כביש 90. כשני קילומטרים מצפון לקיבוץ נווה אור, פנו מערבה לאורך מעלה אלישע ולכו בעקבות הסימונים עד שתגיעו למבצר.

הפארק הלאומי תל דן

זהו פארק קטן יחסית, בהשוואה לפארקים השכנים בצפון. הוא ממוקם ליד כביש 99 שמחבר את קריית שמונה עם רמת הגולן. במרכז הפארק תפגשו אתר ארכיאולוגי שבו אפשר לראות את שרידי העיר המקראית ליש.
ליד התל זורם לו נחל דן, אחד ממקורותיו של נהר הירדן. מי הנחל מגיעים מהשלג שנמס בהר החרמון. לאחר שהמים זורמים עמוק מתחת לאדמה, הם מתפרצים מתוך המעיינות שליד התל.
תוכלו לבחור באחד מתוך שלושה מסלולי טיול שהם בעלי אורך ומאפיינים שונים. השבילים עוברים באזורים מוצלים על ידי חופות עצים גבוהות. בסמוך אפשר לראות שרידים מתקופות שונות, כולל טחנות, חומות ושער של העיר העתיקה. בחלק מהמקומות שליד הנהר יש בריכות מים קטנות שבהן אפשר לטבול ולהשתכשך.

הפארק הלאומי מבצר נמרוד

במרכזו של הפארק הלאומי מבצר נמרוד, בצפון רמת הגולן, ניצב לו אחד המבצרים היפים ביותר במזרח התיכון. השרידים שתראו היום הם מה שנותר מהבנייה המוסלמית על גבי המבצר הצלבני מימי הביניים.
המבצר פיקד על הכביש הצפוני שהוביל מחוף הים התיכון אל דמשק, והוא משקיף על הנוף המרהיב של עמק החולה, הגליל העליון, רמת הגולן, החרמון והרי הלבנון.
הליכה לאורך הנתיבים השונים חושפת מזימות ותככים מהימים שבהם המוסלמים נאבקו בצלבנים. שרידי מדרגות לולייניות שמובילות לראש המגדל, מעברים נסתרים, אולמות רחבים, מגדלי שמירה, מרפסות ששימשו את השומרים, בורות מים ואפילו בית אסורים ששימש את השליטים המוסלמים. את כל אלה תוכלו לראות במו עיניכם.
ניתן להגיע למבצר נמרוד מכיוון קריית שמונה בנסיעה מזרחה על כביש 99. כביש זה חולף על פני נופים מרשימים בדרכו להר החרמון ולכפר מג'דל שמס למרגלותיו.

 שמורת הבניאס

בדרך למבצר נמרוד או בדרך חזרה, אפשר לעצור בשמורת הבניאס. כאן ממתינים לכם מים זורמים, מפלי מים ומעיינות שמבעבעים בצל עצי דולב ענקיים. במרכז השמורה זורם נחל החרמון, אחד ממקורות נהר הירדן. הדרך מתפתלת לאורך הנהר ומובילה לשרידי טחנה קטנה, לבריכת מים שנקראת "בריכת הקצינים" ולמפל הבניאס המרשים.
מי המעיינות שמתפרצים מהסלעים בלב השמורה, הם המקור למי הנחל שנוצרים משלג הר החרמון שנמס ומחלחל לתוך הסלעים במורדות ההר. כאשר המים מגיעים לאזור הבניאס הם זורמים החוצה ונאספים בבריכות גדולות שבהן תוכלו לטבול. בסמוך למעיינות נמצאים שרידי העיר פניאס, ובית המקדש של האל פאן מגולף באבן.
הבניאס הוא אתר ארכיאולוגי שבו גם שרידים מהתקופה ההלניסטית; מקדש שנבנה על ידי הורדוס בתקופה הרומית; ארמונות, חומות ומבנים מתקופת המלכים פיליפ ואגריפס השני; וממצאים מהתקופה הנוצרית, הצלבנית והמוסלמית.
 

להזמנת נופש בצפון לחצו כאן או השאירו פרטים בטופס יצירת הקשר מטה.